3. pozice KOBRY (Bhudžanga ásana)

Had je ve většině kultur uctívané zvíře. Je spojován s moudrostí, jistotou a hrdostí. Snad právě jeho síla a moudrost daly vzniknout i určitým obavám, které v některých kulturách hada démonizovaly. Bhudžanga ásana je na provedení jednoduchá pozice, její význam je ovšem zásadní. Pomalé a jemné zvedání a rozevírání hrudníku symbolizuje klid a rozvahu hada. Člověk stále zůstává při zemi, ale přitom se otevírá světu, životu a výzvám, které k němu přicházejí.

Základní pozice: leh na břiše (pokud jdeme z ásany Housenky jsme se v lehu a následuje
Bhujangasana-01-800

Koncentrace:
na protažení zad a na svádhišthána čakru

Dýchání:
v souladu s pohybem, zádrž dechu v pozici

Provedení: Bhujangasana-02-800

Bhujangasana-03-800

Ležíme na břiše, bradu nebo čelo máme opřené o podložku a dlaně jsou vedle hrudníku vedle těla v úrovni ramen. Nohy jsou natažené. S nádechem se postupně od hlavy zvedáme, obratel po obratli, do hrudního záklonu. Zde se snažíme nezatínat hýžďové svaly. Opíráme se o dlaně, pánev zůstává na podložce. Hlava je v záklonu, pohled směřuje vzhůru. Ramena tlačíme dolů. Zadržujeme dech a zůstáváme v této pozici tak dlouho, jak je nám to příjemné. S výdechem se pomalu vrátíme do výchozí polohy.

Zpočátku provedeme ásanu 3x bez delší výdrže, a až ji zvládneme, zůstaneme v pozici několik minut a normálně dýcháme.

Počet opakování: 1–3x

Účinky:
Cvičení harmonizuje svádhišthána čakru. Mírní zlost i hněv a působí příznivě na ledviny a játra. Ásana je zvlášť vhodná především pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání. Zlepšuje ohebnost páteře, zejména hrudní části, a působí jako prevence proti bolestem zad.

Kontraindikace:

Zvýšená činnost štítné žlázy.
Kýla.
Opatrně při vysokém krevním tlaku a nemocech srdce.
Akutní problémy v oblasti páteře.
Vředy v trávicím traktu.

Pozor:
Při tomto cvičení by se měla protáhnout především hrudní páteř a celá páteř by měla být rovnoměrně prohnutá. Pokud cítíte při cvičení bolest v oblasti bederní páteře, pak ho neprovádějte. Při vysokém krevním tlaku nebo srdečních onemocněních se má cvičení provádět pouze dynamicky v rytmu dechu a bez dechových zádrží.