Khátú Pranám

Podrobný nácvik sestavy Khátú Pranám podle Systému Jóga v denním životě od paramhanse svámího Mahéšvaránandy.

Tato sestava dokonalým způsobem harmonizuje tělo, mysl a duši.

Na tělesné rovině se protahují a uvolňují svaly, šlachy i klouby celého těla, rozšiřuje se kapacita plic a prohlubuje dech, takže energie může tělem volně proudit. Cvičení povzbuzuje krevní oběh a odstraňuje únavu, posiluje koncentraci a zlepšuje zrak díky zvýšenému prokrvení hlavy, zlepšuje pohyblivost páteře, reguluje funkci orgánů a žláz. Pravidelné provádění Khatu pranám účinně harmonizuje a reguluje celý nervový systém, působí proti nervozitě a depresím a vyvažuje emoce.

Khatu je místo v indickém Rádžasthánu, kde žil a učil jógu šrí Díp Nárájan Maháprabhudží. Z ášramu v Khatu a z celého okolí dodnes vyzařuje silná a čistá duchovní energie. Když se na toto místo soustředíme s oddaností a úctou, posílí se i naše vibrace a vyzařování.

Na duchovní rovině je Khatu pranám „kosmický tanec“ – mudra (symbolická poloha těla). Aktivizuje a harmonizuje naše energetická centra (čakry) a zesiluje tok životní energie (prány) do celého těla, vyvažuje tattvy (prvky) a biorytmus. Khatu pranám rozšiřuje vědomí, harmonizuje tělo, dech a nervový systém a přináší pocit vnitřního klidu a vyváženosti, zvyšuje schopnost vnímat vesmírnou energii.

Provádějte jednou až dvakrát denně čtyři až šest kol Khatu pranám, zvláště cítíte-li se unavení a v napětí. Budete tak vnímat novou vitalitu a svěžest.