4. pozice hory (Suméru ásana)

Tajemství hory
Khatu-Pranam-06-800

Jak mohutná a statná a vzhlížející ke slunci. Jak pevně stojí a ukotvuje svoji mohutnou sílu. Když prší, nechá se omývat vodou, která pročistí svahy a údolí. Když fouká vítr, lehce ji pročesává od nepotřebného. Voda a vítr dají vláhu do života stejně jako světlo, které zalije vše, co se mu namane. Silou vody a slunce roste a krásně vyčnívá. Je možné procítit dávku energie matky země a cítit vibraci, která je ukryta uvnitř. Hora je zahalena mraky a nánosy světa, které zakrývají její sílu. Energie, která sálá z hory, umožňuje hýbat se a růst. Neskloní svůj hřbet jen proto, že ztratí rovnováhu a pocit síly uvnitř sebe! Je pevná a má sílu být.

I my jsme horou! I my můžeme stabilně být a jít, když se umíme vrátit zpět ke svému základu. Zpět dovnitř! Zvnitřněním poznáváme krásu energie a setkáváme se se silou, která je v nás. Jen nalézt čas a zastavit se. Jen na chvíli „vyšplhat“ na horu a být s ní nebo se postavit do pozice tadásany a dýchat. Tak objevíme tajemství, které je ukryto uvnitř. Nač ještě čekáte? Staňte se horou a dýchejte!

Základní pozice:
vadžra ásana – sed na patách. Pokud provádíme sestavu Khatu pranám tak přecházíme z lehu přímo do pozice zvednutím pánví nebo přes klek. (viz video Khatu pranám).

Koncentrace:
na celé tělo

Dýchání:
v souladu s pohybem, normální dech v pozici

Počet opakování: 3x

Provedení:
Posadíme se do vadžra ásany. S nádechem přejdeme do kleku. S výdechem zaujmeme vzpor klečmo a pak vzpor stojmo vysazeně tak, že se postavíme na špičky prstů nohou a zvednete pánev. Kolena jsou propnuta, váha těla je rozložena na rukou a na bříškách prstů u nohou. Pohled směřuje k pupku. Dýcháme normálně a zůstaneme v této pozici tak dlouho, dokud je nám to příjemné. S výdechem dáme kolena zpátky na podložku. S nádechem se vrátíme do kleku. S výdechem přejdeme do výchozí polohy.

Účinky:
Ásana osvěžuje celé tělo a posiluje svaly paží, zad a nohou, podporuje prokrvení hlavy, reguluje krevní oběh a veškerou energii v těle. Uvolňuje páteř a je přínosná při potížích s ischiasem.

Pozor:
Při vysokém krevním tlaku, glaukomu, závratích nebo bolestech v zápěstí se cvičení nemá provádět.