TYGR (Vjághra ásana)

Tygr (Vjághra ásana)

Pojďme si zacvičit ásanu pro 2.listopadový týden. Tato ásana je velmi jednoduchá a výborně procvičuje páteř, proto bývá zařazována mezi průpravná cvičení. Je to vhodná ásana pro nácvik plného jógového dechu.

Základní pozice: vadžra ásana (sed na patách)

Provedení:

Posaďte se do vadžra ásany. >S nádechem předpažte a přejděte do kleku. >S výdechem přejděte do vzporu klečmo: paže směřují kolmo k podložce. Pravé koleno přitáhněte k hlavě, až se dotkne nosu nebo čela. >S nádechem prohněte záda, zanožte pokrčmo pravou nohu co nejvíce vzad a vzhůru a zakloňte přitom hlavu. Pohled směřuje vzhůru. Pánev se nevychyluje z vodorovné osy. >S výdechem vyhrbte záda, skloňte hlavu a přitáhněte pravé koleno k nosu. >Opakujte ještě 2x v rytmu dechu. >S nádechem přejděte do kleku. >S výdechem se vraťte do výchozí polohy. Proveďte cvičení také levou nohou.

Počet opakování:

3 provedení na každou stranu po 3. kola.

Vyaghrasana-03-1600

Vyaghrasana-04-1600 (1)

Účinky:

Cvičení udržuje a dále zvyšuje pružnost páteře a pohyblivost kyčelních kloubů. Posiluje svalstvo břicha, zad, hýždí, kyčlí i nohou. Je velice vhodné pro matky krátce po porodu a mírní menstruační bolesti. Pomáhá při nácviku plného jógového dechu, protože se při něm zvětšuje rozsah dechových pohybů ve všech třech oblastech.

Kontraindikace:

Opatrně při ischiasu. V případě poranění zápěstí lze cvičit varianty s opřením o předloktí nebo bříška prstů.