1. pozice zajíce (Šašanka ásana)

Dnes si ukážeme první pozici ze sestavy Khatu Pranám. Jedná se o pozici zajíce neboli Šašanka ásana. Pozice zlepšuje prokrvení hlavy a dokonce dokáže prohřát oblast beder až na 4 hodiny.

Základní pozice: vadžra ásana
Shashankasana-01-800Shashankasana-02-800Shashankasana-03-1600Shashankasana-04-1600

Provedení: Posadíme se do vadžra ásany a položíme ruce na kolena. Trup je vzpřímený a uvolněný. S nádechem vzpažíme. S výdechem se s rovnými zády a nataženými pažemi předkloníme, až se paže i čelo dotknou podložky. Pohyb vychází z kyčlí. Hýždě zůstávají na patách. Dýcháme normálně a zůstáváme chvíli v této pozici. Uvolníme přitom celé tělo, zvláště ramena, šíji a záda. S nádechem přejdeme s rovnými zády zpět do vadžra ásany se vzpažením. Trup, hlava i paže jsou po celou dobu pohybu v jedné přímce. S výdechem se vraíme do výchozí polohy.

Cvičení provádíme celkem 3x. Při posledním provedení setrvejte v předklonu trochu déle a vědomě vnímejte účinek dýchání na oblast páteře. doba setrvání v pozici je individuální a mělo by to být příjemné. Pokud ucítíte velký tlak v hlavě či v očích pomalu se narovnejte.

Počet opakování: 1-3x

POZOR:
Při vysokém krevním tlaku, zvýšeném nitroočním tlaku a při závratích se ásana nemá provádět.

Účinky: Cvičení zlepšuje prokrvení hlavy, a proto pozitivně působí na oči, svaly obličeje a činnost mozku. Pomáhá proti únavě, nervozitě a depresím. Má
uklidňující účinek a zvyšuje schopnost koncentrace. V této pozici se mohou celá záda velmi dobře uvolnit. Prohlubuje se dýchání do zad. Břišní dech působí jako jemná masáž na trávící orgány. Odstraňuje zácpu. Může sloužit jako účinná relaxační poloha.